Denna vecka befinner jag mig i Palm Springs Karlifornien tillsammans med min bästa kompis Kim Kaufman. Kim lirar LPGA’s första major ANAinspiration på Mission Hills Golf Course. Jag och Kim gick två år tillsammans på Texas Tech University och har hållt ihop sen dess. Detta är Kims tredje år på LPGA. Jag går upp okristligt tidigt för att vara på Tradition Golf Club när solen går upp, där tränar jag ungefär 4 timmar tills bilen beger sig till banan Kim spelar tävlingen på.
Igår spelade vi Pro-Am, fyra stycken amatörer och Kim. Jag går med och ser till så de har en trevlig stund och knyter kontakter.
Rangen under ProAm dagen.
Bild från 18:de med bergen i bakgrunden.
Eftersom jag spelade denna bana under LPGA tour kvalet 2015 i Augusti känns det lite konstigt att vara tillbaka. Då var det 45 grader, vid 16 hålet igår var det kalla 17 grader!
En dag kommer jag också spela denna tävling. Jag kan inte vänta.
Skriver denna blogg från Players Dining, känns lite overkligt faktiskt alla de bästa golfspelarna i världen är här denna vecka.
Jag och Kim på rangen innan det var dags för spel. Kim kommer med mig hem i september för att äntligen spela Falkenbergs GK!!! Varken hon eller jag kan vänta!
Nu håller vi tummarna att vi får hoppa i segerdammen på söndag eftermiddag.